praktiniai patarimai-785

KAIP IŠSIRINKTI?
Kiek susiduriame su užklausimais, pirmas dalykas (ir dažnai vienintelis…): žmonės dažnai klausia, ar dirbtinės žolė atrodo kaip tikra? Ar labai matosi, kad dirbtinė? Laimei, pažengus technologijoms, dabar yra daug produktų, kurie atrodo kaip tikri – tai išties puikus dalykas rinkoje. Žemiau pateikiame argumentų, kaip išsirinkti tinkamą ir gerą dangą.

1. KOKYBĖ
Dirbtinės žolės kokybė yra labai svarbi, nes prastai pagaminta danga gali “slinkti” kuokštais, po ko Jūsų gražioje vejoje paliktų plikos vietos. Esant nekokykiškai dangai, ji gali išblukti nuo tiesioginių saulės spindulių. Visa mūsų produkcija testuojama, siekiant užtikrinti aukštą kokybę. Tai yra mums labai svarbus kokybės aspektas, kad ilgus metus turėtumėte gražiai atrodančią veją.

2. REALYBĖ
Verta pažymėti, tačiau kai kurie produktai rinkoje yra “labai toli nuo tikrovės”. Dauguma žmonių nori tokios dirbtinės vejos, kurios savybės atitiktų natūralios vejos savybes. Mūsų produkcija buvo sukurta ir pagaminta, kad kiek įmanoma tikroviškiau atrodytų ir taip pat jaustųsi po kojom.

3. KAINA
Kaina dažnai yra pirmas dalykas, kurį žmonės naudoja kaip palyginimo priemonę. Kad dirbtinių vejų rinka yra vis dar nauja ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje, – Jūs tai galite sutikti kainodaros skirtumuose. Kai kurios kompanijos vis dar pardavinėja prastesnės kokybės produktus gerokai išpūstomis kainomis. “Svajonių Vejų” asortimento  kainos atspindi produktų kokybę ir mūsų tikėjimą, kad įperkamumas yra raktas skleidžiant informaciją apie didelius privalumus turinčią dirbtinę žolę.

4. ŽOLĖS AUKŠTIS
Galime Jums pasiūlyti įvairaus aukščio dirbtinės žolės: nuo 24 mm iki 65 mm. 30mm – 35mm yra optimalus vejos aukštis.  Didesnio aukščio žolė atrodo kaip nenupjauta veja (bet tvarkinga!), trumpesnė danga suteiks šiek tiek mažiau minkštumo pojūčio po Jūsų kojomis. SILK 25 mm veja, skirta žmonėms, kurie nori trumpesnės vejos, ar ieško dangos savo biurui, balkonui, ar terasai.

5. ŽOLĖS STORIS
Renkantis dirbtinę žolę, reikėtų atkreipti į jos plauko storį: plono plauko ir mažo tankio dangos pavyzdys gali atrodyti visai gerai, bet dideliame plote rezultatas gali būti ir nuviliantis.

6. ŽOLĖS TANKIS
Žolyno tankumas yra tikrai svarbus. Produkcijos aprašyme dangos tankis turi būti pateiktas kaip kuokštai vienam kvadratiniam metrui. Mažesnio tankumo produktai ne tokie minkšti, kaip tankesnė veja, o vejos plaukeliai nestovi taip tiesiai, kaip didesnio tankio žolės. Taigi renkantis dirbtinę žolę tankis yra labai svarbus faktorius.

KAIP IŠMATUOTI?
Dirbtinės žolės išmatavimas lengvas, bet svarbus žingsnis.
Labai svarbu žinoti, kad dirbtinė žolė turi „plauko kryptį“. Kodėl tai taip svarbu? Kadangi jūs norite, jog žolės  plauko kryptis būtų teisinga tam, kad gautumėte geriausią vejos išvaizdą.  Be to, jei klijuojate du dirbtinės žolės gabalus, visada įsitinkinkite, kad vejos kryptis yra vienoda.
Žemiau yra keletas paaiškinančių pavyzdžių:

Paprasto stačiakampio formos plotas 3,8 m x  1,9 m
Taigi imame 4 m pločio veją (arba 2 po 2 m pločio) ir 2 m ilgio. Klojant reikės nukirpti atitinkamai 20cm nuo pločio ir 10cm nuo ilgio.

Siauro  stačiakampio formos plotas 1,8 m iki 5,2 m
Imame 2 m pločio dirbtinę žolę ir mums reikia 6 m ilgio.

Apskritimo formos plotas
Esant apskritimo formos plotui, reikia matuoti plačiausias dalis, t.y. skersmenį. Jei skresmuo yra 3,8 m pločio, tad reikės 4 m x 4 m vejos gabalo. Arba, jei danga yra 2 m pločio, tuomet reikėtų jungti dvi dangos dalis.

Kvadrato formos plotas  – 7 m x 7 m
Kai turime dirbtinę dangą, kurios plotis yra 4 m ir jei erdvės plotis, kurios norite yra didesnis nei  4 metrai,-  Jums reikės daugiau kaip 1 gabalo vejos, nes reikės sujungti abu dangos gabalus (daugiau apie tai žr. skyriuje KAIP PAKLOTI?).
Šiame pavyzdyje mes turime 7 metrų pločio zoną, todėl mums reikės dviejų  gabalų po 4 m pločio vejos. Ploto ilgis taip pat yra 7 metrai, todėl viso mums reikės dviejų gabalų po 4 m pločio ir 7 metrų ilgio dirbtinės žolės.

Sudėtingas L-formos plotas
Kadangi dirbtinę žolę galima lengvai sujungti, tai leidžia sudėlioti įvairias ir sudėtingas formas.
Pavyzdyje yra L-formos vejos plotas, kuriam reikėtų dviejų dalių dirbtinės žolės: pirmai vejos daliai reikėtų 2 m pločio ir 2 m ilgio, o antrai – 4 m pločio ir 1 m ilgio dirbtinės dangos (arba vėlgi jungti 2 gabalus po 2 m, jei danga būtų 2 m pločio).

KAIP PAKLOTI?
Jau išsirinkote, kokios vejos norite? Puiku! Tada pats laikas ją pakloti.
Šiame skyriuje yra instrukcijos, kaip kloti dirbtinę veją ant grunto (dažnai ten, kur anksčiau buvo natūrali žolė). Tačiau jei dirbtinę žolę norite pakloti  balkone, terasoje,  ant stogo ar kitų kietų paviršių, tereikia nuvalyti paviršių ir tiesiog priklijuoti dangą prie paviršiaus, naudojant mūsų klijus. Arba dangą dar galite pritvirtinti varžtais ir vinimis.
Nerekomenduojame dirbtinę dangą kloti ant  esamos žolės, jos prieš tai nenuėmus. Dirvožemis juda, kas sukelia įdubimų ir kalniukų susidarymą po dirbtine veja. Žinoma, daugelis žmonių deda jį tiesiai ant dirvožemio, tačiau geriausių rezultatų pasieksite, kai pirmiausia paruošite tvirtą ir lygų pagrindą.
Maždaug 30 kvadratinių metrų (pvz., 3 metrų pločio ir 10 metrų ilgio) vejos paruošimui reikės dviejų žmonių komandos ir vienos dienos laiko, remiantis mūsų rekomenduojamais klojimo metodais.

Įrankiai:

 • Kastuvas
 • Plaktukas
 • Gulsčiukas
 • Apdailos peilis
 • Grėblys
 • Vibroplokštė (rekomenduojama; gali būti rankinis plūktuvas, didesniems plotams rekomenduojama elektrinė)
 • Vejos peilis (pasirinktinai; ypač naudinga didesnėms darbo apimtims, pavyzdžiui, daugiau nei 40 kv. m. vejos plotui)

REIKALINGOS MEDŽIAGOS:

 • ROYAL GRASS dirbtinė žolė
 • Herbicidai (esant poreikiui)
 • 2″ cinkuoti vinys (1 vnt. x 15 cm)
 • Impregnuoti mediniai kuolai ir medinis perimetras
 • Skalda TA 1 tipo (pasirinktinai)
 • Smulkus smėlis (angl. sharp sand)
 • Klijuojama juosta ir klijų „pistoletas“ (jei būtinas siūlių sujungimas)

1 žingsnis – Dirvožemio išvalymas

NAUDOJAMAS ĮRANKIS: velėnos pjaustyklė pagreitins pašalinimo procesą (ypač naudinga didesniems plotams, pvz., daugiau nei 30 kvadratinių metrų).
Kai šalinate esamą veją, pirmasis etapas yra nuimti esamą velėnos kiekį kartu su nedideliu kiekiu paties dirvožemio. Jei dirvožemis yra mažai pralaidus vandeniui, tada geras pagrindas būtų 75mm pločio (maždaug 60mm skaldai ir 15mm smėliui). Kuo gilesnis pagrindas, tuo geresnis bus drenažas. Daugelis žmonių labai nesivargina įrengdami  drenažą: tiesiog nepila skaldos, o vietoj to užpila 20 mm smėlio, kuris supresuojamas ir tokiu būdu taip pat sudaro vejos pagrindą.
Šiame etape pagrindas turi būti paruoštas kuo lygesnis, bet nereikia ir persistengti, nes dėl tolimesnių veiksmų bus išgautas visiškai plokščias pagrindas.
PRAKTIŠKAS PATARIMAS: jei dirvožemis pasižymi geromis pralaidumo savybėmis, tuomet nebūtina pilti skaldos, tiesiog naudokite smėlį.

2 žingsnis  – Perimetras

Jei pageidaujate, palei veją galima dėti dekoratyvinį apvadą. Yra daug įvairių variantų “pasidaryk pats” tipo parduotuvėse.
Dirbtinės žolės pritvirtinimui ir užbaigimui reikės paprasto medinio perimetro. Šio perimetro nesimatys, kai danga bus paklota, todėl nebūtina, kad atrodytų estetiškai.  Galite naudoti paprastas nebrangios impregnuotos medienos lentas.
Pasidėkite lentas Jums patogioje vietoje. Įkiškite į žemę keletą medinių kuoliukų perimetro viduje (kad medinis perimietras atsiremtų prie vejos kraštinės, o kuoliukai laikytų lentas vietoj). Kuoliukai turėtų būti 40-50cm atstumu vienas nuo kito, o kuoliukų viršus (ir taipogi medinis perimetras), turi būti tokiame pačiame aukštyje kaip ir vejos apačia. Kai kuoliukai yra vietoje, prie jų prigręžkite lentas, tam kad atsirastų perimetras. Vėliau prikalsite dangą prie perimetro, tam kad sutvirtintumėte veją.
Jūs galite naudoti perimetro lygį pagrindui, t.y. medinio perimetro viršus turėtų būti tokio paties lygio kaip pagrindo.

3 žingsnis – Piktžolių barjeras

Rekomenduojame pakloti du sluoksnius agroplėvelės – tai užtikrins ir visiškai sustabdys piktžolių augimą.
Dėkite pirmąjį plėvelės sluoksnį ant dirvožemio, kurį tik atidengėte nuėmę seną veją. Tai tikrai paprastas darbas – tiesiog paklokite plėvelę ant žemės pagal vejos matmenis.  Jums net nereikės pritvirtinti plėvelės, nes ant viršaus bus dedami kiti sunkūs sluoksniai, kurie užtikrins plėvelės stabilumą.
PRAKTIŠKAS PATARIMAS: galite kloti tik vieną sluoksnį plėvelės – daugelis žmonių taip daro ir tai taip pat efektyviai apsaugo nuo piktžolių augimo.

4 žingsnis – Drenažo ruošimas: skaldos sluoksnis

NAUDOJAMAS ĮRANKIS: šiame darbų etape labai patogu naudoti vibroplokštę.
Kokį gylį Jūs nusprendėte iškasti, tiek šį gylį turėsite pilnai užpildyti.
Rekomenduojama naudoti skalda – dažnai vadinama TA tipas 1. Galite jos įsigyti iš daugelio “pasidaryk pats” tipo parduotuvių ar statybinių įmonių. Nesvarbu, kaip ji atrodo, nes jos paprasčiausiai nesimatys, bet ji sukurs svarbų drenažo pagrindą.
Jei vis dėlto nusprendėte neskirti ypatingo dėmesio drenažui, tiesiog naudokite smėlį, bet skalda vejos drenažui yra geriausia išeitis. Be to, dar vienas privalumas yra tai, kad ji sukuria tvirtą pagrindą. Tokiu būdu yra maža tikimybė, kad dirvožemis judės  (šio tipo skalda naudojama keliuose ir automagistralėse – taigi tai tikrai kieta medžiaga)!
Pilkite pakankamai skaldos, kad ja užpildytumėte visą plotą iki viršaus. Atminkite, kad medinis perimetras yra kaip rodiklis, kiek pilti skaldos. Grėblio pagalba išlyginkite skaldą. Po to būtina sutankinti drenažo pagrindą. Geriausia priemonė yra vibroplokštė. Darbus atliksite tiksliai ir greitai. Jei vis dėlto nenorėtumėte naudoti šio aparato, yra rizika, kad pagrindas nebus kokybiškai sutankintas, to pasekoje sukeldamas vejos nelygumus bėgant laikui. Vibroplokštę galima išsimuomoti  statybinės įrangos parduotuvėje ar nuomos centre.
Alternatyva elektrinei vibroplokštei yra rankinis įrankis, vadinamas plūktuvas.
PRAKTIŠKAS PATARIMAS: jei dirvožemis pasižymi puikiomis vandens pralaidumo savybėmis, tuomet galite pilti tik smėlį, o skaldos nenaudoti.  Pagrindą taip pat galite sutankinti naudojant medines lentas ar tiesiog vaikščiodami ant pagrindo ir sutrypti su kojomis (patogu, kai mažas plotas), tačiau ir šiuo atveju vis tiek rekomenduojame naudoti plūktuvą ar vibroplokštę.

5 žingsnis – Pagrindo ruošimas: smėlio sluoksnis

Dabar jau turite gražų plokščią pagrindą ir galite pilti smėlio sluoksnį, kad išgautumėte lygų pagrindą. Rekomenduojame pilti apie 15mm – 20mm smėlio sluoksnį ir vėl sutankinti vibroplokšte.
Įsitikinkite, kad jūsų pagrindas yra lygus – tam išmatuoti naudokite gulsčiuką (nebent, žinoma, jūs norite nuolydžio. Ir svarbiausia, pagrindas turi būti visiškai susilyginęs su mediniu perimetru.
PRAKTIŠKAS PATARIMAS: šis darbų etapas nėra labai būtinas – jei jau turite sutankintą skaldos pagrindą, galite jau kloti veją. Smėlio sluoksnis suteikia papildomą drenažo lygį ir užtikrina, kad pagrindas yra idealus dangai gulėti.

6 žingsnis – Dangos klojimas

NAUDOJAMAS ĮRANKIS: aštrus apdailos peilis su atsarginėmis geležtimis.
Dabar jūs turite paruoštą pagrindą, tad atėjo laikas kloti dangą. Šiuo momentu rekomenduojame pakloti antrą (o kas klojo pirma du sluoksnius, tai trečią) sluoksnį agroplėvelės. Tai yra neprivaloma, nes prieš tai jau klojote  vieną membranos sluoksnį, bet rekomenduojama, nes piktžolės kaip žinome, yra labai atsparūs augalai.
Išvyniokite dangą ant pagrindo.  Pjaukite žolę su aštriu peiliu, kad dangos kraštai sutaptų su vejos perimetro kraštu . Užtikrinkite, kad jūsų peilis būtų aštrus: rekomenduojame pakeisti geležtis kas 5-10 m pjovimo.
Kaip ir tikra žolė, dirbtinė žolė atrodo skirtingai, priklausomai nuo to, į kurią pusę bus nukreipta jos plauko kryptis. Jeigu iš tiesų norite paįvairinti dirbtinės vejos išvaizdą ir padaryti ją išskirtinę, galite pakloti veją “juostelėmis”, t.y. kiekvieną juostelę klodami priešinga puse (kaip klojami stadionai).

Bet jei  jūs nenorite juostelių, tada svarbu pakloti dangą, sujungiant ją vienoda plauko kryptimi. Tokiu atveju, iš vienos pusės veja turės šiek tiek blizgumo, kokia būna natūrali žolė. Kita pusė gausis tamsesnės žalios spalvos. Visada išvyniokite ir patikrinkite dangą prieš pjaudami ar klijuodami.
Net jei jums nereikia sujungti  žolės, prieš pjaunant pasižiūrėkite, kokį vaizdą Jums labiau patiktų matyti pro namų langus: blizgesnę  ar tamsesnės sodresnės spalvos  veją. Tai grynai asmeninio pasirinkimo reikalas.
Dirbtinę žolę yra lengva pjauti, todėl šis etapas yra tikrai nesudėtingas.

7 etapas – Dangos sujungimas
(Jei turite vieną dangos gabalą ir Jums nereikės jos klijuoti, tiesiog praleiskite šį etapą).

NAUDOJAMAS ĮRANKIS: jei klojama danga yra mažo intensyvumo naudojimo vietoje (mažai vaikščiojama arba yra tik dekoratyvinės paskirties), galima naudoti specialią lipnią juostą, su kuria sutaupysite laiko ir pinigų, nes nereikės naudoti klijų.
Jei turite didesnį sodą veja tada jums gali tekti sujungti du gabalus (žr. skyrių „KAIP IŠMATUOTI?“).
Dangos sujungimas – tai tikrai nesudėtingas procesas, naudojant mūsų sujungimo juostą ir klijus.
Taigi danga sukirpta ir paruošta sujungimui. Patikrinkite, kad abi dangos pusės tiksliai sudėtos viena šalia kitos: nepersidengia ir nėra jokių tarpų. Atlenkite abu dangos kraštus į šonus po 20 cm, kad gautumėte 40 cm tarpą.
Kaip klijuoti? Išvyniokite sujungimo juostą po atidengtu tarpu tarp abiejų dangos kraštų, ir pilkite ant jos klijus “zigzagu”. Tokiu klijų padengimo būdu yra užtikrinamas maksimalus sukibimas. Rekomenduojame naudoti 0,4 – 0,5 kg klijų venam linijiniam metrui, kai sujungimo juostos plotis 40 cm (5 kg – 10-12 linijinių metrų juostos). Tokiu būdu danga tvirtai sujungiama.
Kai klijai užpilti ant juostos, galima sujungti dangą: pirmiausia užverskite pirmą dangos kraštą ir pavaikščiokite, kad danga gerai priliptų. Tuomet užverskite antrą dangos kraštą ir patraukite į save kartu su pirma dangos dalimi, kad veja susilygintų ir nebesimatytų sujungimo. Vėl pavaikščiokite po veją, kad danga galutinai susiklijuotų.
Jei iš pirmo karto nesigavo tiksliai suklijuoti dangos, galite atkelti dangą nuo juostos ir pataisyti. Nesibaiminkite to daryti, nes klijai greitai neišdžius džius (džiūna iki paros). Žinoma, pataisyti galite tik klijuodami veją, nes paskui bus labai sunku tai padaryti – teks šį darbą atlikti iš naujo.

8 žingsnis – Vejos sutvirtinimas

Mūsų dirbtinė žolė yra pagaminta iš aukštos kokybės pluošto, todėl ji nemažai ir sveria – sunkiausios dirbtinės vejos vienas kvadratinis metras sveria net 4 kg!
Tačiau visada yra patartina sutvirtinti veją, kad ji nejudėtų.
Paprasčiausias ir efektyviausias būdas tai padaryti yra sutvirtinti veją 10 cm cinkuotais vinimis vejos perimetru 15 cm atstumu tarp kiekvienos vinies. Svarbu įsitinkinti, kad veja ištiesta ir nėra likę jokių nelygumų. Čia reikalingi du žmonės, po vieną kiekvienoje pusėje.
Sutvirtinę dangą, patikrinkite ir rankomis sutvarkykite tas vietas, kad neliktų plikų plotelių, t.y., kad žolė paslėptų vietas, kur buvo įkalta vinis.

9 žingsnis – Vejos sušukavimas

Vienintelis dalykas likęs padaryti, tai “prašukuoti” veją šepečiu. Kai vaikščiojama ant dirbtinės žolės, ji turi tendenciją susiploti. Todėl rekomenduojame retkarčiais prabraukti veją standžiu šepečiu.
Kai visa tai padarysite, tuomet atsisėsite ir grožėsitės savo rankomis atliktu nepriekaištingu darbu: “Puikiai padirbėta!”;)

KAIP PRIŽIŪRĖTI?
Nuostabiausias dalykas dirbtinėje žolėje yra tai, kad praktiškai nėra privalomi jokie techninės priežiūros darbai! Bet jeigu Jūs norite turėti nepriekaištingą veją ir tuo pačiu pailginti jos galiojimą, yra keletas dirbtinės žolės priežiūros patarimų:

1. Retkarčiais perbraukti šepečiu

Tai nėra privalomas dalykas, bet laikas nuo laiko galite prašukuoti veją šepečiu. Tai padeda išlaikyti žolės plaukelius vertikalioje padėtyje bei taip pat tokiu būdu iš vejos yra pašalinamos įvairios šiukšlės: lapai, šakelės ir pan. Jūsų dirbtinė veja taip pat sėkmingai tarnaus, jei jos ir nešukuosite. Kai kurie mūsų produktai buvo specialiai pagaminti, kur nereikalingas smėlio užpildas. Tačiau, jei Jūs turite dirbtinę veją, kuri yra užpildyta smėliu, tuomet retkarčiais prašukuoti būtina, kad ne tik plaukas atsistatytų į pradinę savo padėtį, bet ir tolygiai paskirstytų smėlio užpildas.  Be to, dirbtinę veją su smėlio užpildu rekomenduojama papildyti smėliu kas kelerius metus.

2. Palaikykite švarią veją

Vėlgi, tai yra asmeninis pasirinkimas, tačiau veją laikas nuo laiko galite nuplauti (paprasta vandens srove ar prieš tai dar ir muiluotu vandeniu, o tada nuplauti švariu vandeniu),  ypač jei turite augintinius, kurie ant jos būna. Jei dirbtinės žolės neplausite, nuo to veja nenukentės: tai rekomenduojame tik iš estetinių paskatų.

3. Pašalinkite lapus

Tai geras darbas dirbtinei vejai, nes nepašalinti lapai gali blokuoti drenažo skyles, esančias dirbtinėje žolėje. Neturite to daryti kiekvieną dieną, bet jei įmanoma, rekomenduojama kas pora mėnesių juos pašalinti šepečiu, oro pūtikliu ar paprasčiausiai surinkti elektriniu siurbliu.