DIRBTINĖS VEJOS SODINIMAS, ĮRENGIMAS
Jau išsirinkote, kokios vejos norite? Puiku! Tuomet vejos sodinimas, įrengimas gali būti pradėtas.
Šiame skyriuje rasite instrukcijas, kaip kloti dirbtinę žolę ant grunto (dažnai ten, kur anksčiau buvo natūrali žolė). Beje, jei dirbtinę žolę norite pakloti balkone, terasoje, ant stogo ar kitų kietų paviršių, tereikia nuvalyti paviršių ir tiesiog priklijuoti dangą prie paviršiaus, naudojant mūsų klijus. Arba dangą dar galite pritvirtinti varžtais. Kartais pakanka tik patiesti dangą kaip kilimą, jos netvirtinant, nes kilimas lengvai prisitaiko prie balkono formos, gerai laikosi ir neslankioja.
Dirbtinės vejos sodinimas, klojimas nerekomenduojamas ant esamos žolės. Ją prieš tai reiktų nukasti. Dirvožemis juda, todėl po dirbtine danga gali atsirasti įdubimų ir kalniukų. Žinoma, daugelis žmonių kloja veją tiesiai ant dirvožemio, tačiau geriausią rezultatą pasieksite, jei pirmiausiai paruošite tvirtą ir lygų pagrindą.
Maždaug 30 kvadratinių metrų (pvz., 3 metrų pločio ir 10 metrų ilgio) vejos paruošimui reikės dviejų žmonių komandos ir vienos dienos laiko, remiantis mūsų rekomenduojamais klojimo metodais.
ĮRANKIAI:
- Kastuvas,
- Plaktukas,
- Gulsčiukas,
- Apdailos peilis,
- Grėblys,
- Vibroplokštė (rekomenduojama; gali būti rankinis plūktuvas, didesniems plotams rekomenduojama elektrinė),
- Vejos peilis (pasirinktinai; ypač naudinga didesnės apimties darbams, pavyzdžiui, daugiau nei 40 kv. m. vejos plotui).
REIKALINGOS MEDŽIAGOS:
- ROYAL GRASS dirbtinė žolė,
- Herbicidai (esant poreikiui),
- 2″ cinkuoti vinys (1 vnt. x 15 cm),
- Impregnuoti mediniai kuolai ir medinis perimetras,
- Skalda TA 1 tipo (pasirinktinai),
- Smulkus smėlis (angl. sharp sand)
- Klijuojama juosta ir klijų „pistoletas” (jei būtinas siūlių sujungimas),
1 žingsnis – dirvožemio išvalymas
NAUDOJAMAS ĮRANKIS: velėnos pjaustyklė pagreitins pašalinimo procesą (ypač naudinga didesniems plotams, pvz., didesniems nei 30 kvadratinių metrų).
Kai šalinate esamą veją, pirmojo etapo metu velėną nuimkite kartu su nedideliu kiekiu paties dirvožemio. Jei dirvožemis yra mažai pralaidus vandeniui, tuomet tinkamas pagrindas būtų 75 mm gylio (maždaug 60 mm skaldai ir 15 mm smėliui). Kuo gilesnis pagrindas, tuo geresnis bus drenažas.
Šiame etape turi būti paruoštas kuo lygesnis pagrindas, bet nereikia ir persistengti, nes dėl tolimesnių veiksmų bus suformuotas visiškai plokščias pagrindas.
PRAKTIŠKAS PATARIMAS: jei dirvožemis pasižymi geromis pralaidumo savybėmis, tuomet nebūtina pilti skaldos, tiesiog naudokite smėlį.
2 žingsnis – medinis apvadas-perimetras
Jei pageidaujate, palei veją galima dėti dekoratyvinį apvadą. Yra daug įvairių variantų „pasidaryk pats“ tipo parduotuvėse.
Dirbtinės žolės pritvirtinimui ir užbaigimui reikės paprasto medinio perimetro. Šio perimetro nesimatys, kai danga bus paklota, todėl nebūtina, kad jis atrodytų estetiškai. Galite naudoti paprastas, nebrangios impregnuotos medienos lentas.
Pasidėkite lentas Jums patogioje vietoje. Įkiškite į žemę keletą medinių kuoliukų perimetro viduje (kad medinis perimetras atsiremtų prie vejos kraštinės, o kuoliukai laikytų lentas vietoj). Kuoliukai turėtų būti 40–50 cm atstumu vienas nuo kito, o kuoliukų viršus (ir taipogi medinis perimetras), turi būti tokiame pačiame aukštyje kaip ir vejos apačia. Kai kuoliukai yra vietoje, prie jų prigręžkite lentas, tam kad atsirastų perimetras. Vėliau prikalsite dangą prie perimetro – sutvirtinsite veją.
Jūs galite naudoti perimetro lygį pagrindui, t. y. medinio perimetro viršus turėtų būti tokio paties lygio kaip pagrindo.
3 žingsnis – piktžolių barjeras
Rekomenduojame pakloti du sluoksnius agroplėvelės – tai visiškai sustabdys piktžolių augimą.
Dėkite pirmąjį plėvelės sluoksnį ant dirvožemio, kurį tik atidengėte nuėmę seną veją. Tai tikrai paprastas darbas – tiesiog paklokite plėvelę ant žemės pagal vejos matmenis. Jums net nereikės pritvirtinti plėvelės, nes ant viršaus bus dedami kiti sunkūs sluoksniai, kurie užtikrins plėvelės stabilumą.
PRAKTIŠKAS PATARIMAS: galite kloti tik vieną sluoksnį plėvelės – daugelis žmonių taip daro ir tai taip pat efektyviai apsaugo nuo piktžolių augimo.
4 žingsnis – drenažo ruošimas: skaldos sluoksnis
NAUDOJAMAS ĮRANKIS: šiame darbų etape labai patogu naudoti vibroplokštę.
Kokį gylį Jūs nusprendėte iškasti, tiek šį gylį turėsite pilnai užpildyti.
Rekomenduojama naudoti skaldą – dažnai vadinama TA tipas 1. Jos įsigyti galite daugumoje „Pasidaryk pats“ tipo parduotuvių ar statybinių įmonių. Nesvarbu, kaip ji atrodo, nes jos paprasčiausiai nesimatys, bet ji sukurs svarbų drenažo pagrindą.
Jei vis dėlto nusprendėte neskirti ypatingo dėmesio drenažui, tiesiog naudokite smėlį, bet skalda dirbtinės žolės drenažui yra geriausia išeitis. Be to, dar vienas privalumas yra tai, kad ji sukuria tvirtą pagrindą. Tokiu būdu yra maža tikimybė, kad dirvožemis judės (šio tipo skalda naudojama keliuose ir automagistralėse – taigi tai tikrai kieta medžiaga)!
Pilkite pakankamai skaldos, kad ja užpildytumėte visą plotą iki viršaus. Atminkite, kad medinis perimetras yra kaip rodiklis, kiek skaldos pilti. Grėbliu išlyginkite skaldą. Po to būtina sutankinti drenažo pagrindą. Geriausia priemonė yra vibroplokštė. Darbus atliksite tiksliai ir greitai. Jei vis dėlto nenaudosite šio aparato, yra rizika, kad pagrindas nebus kokybiškai sutankintas, dėl to bėgant laikui gali atsirasti vejos nelygumų. Vibroplokštę galima išsinuomoti statybinės įrangos parduotuvėje ar nuomos centre.
Alternatyva elektrinei vibroplokštei yra rankinis įrankis, dar kitaip vadinamas plūktuvu.
PRAKTIŠKAS PATARIMAS: jei dirvožemis pasižymi puikiomis vandens pralaidumo savybėmis, tuomet galite pilti tik smėlį, o skaldos nenaudoti. Pagrindą taip pat galite sutankinti naudojant medines lentas ar tiesiog vaikščiodami ant pagrindo ir sutrypti su kojomis (patogu, kai mažas plotas), tačiau ir šiuo atveju vis tiek rekomenduojame naudoti plūktuvą ar vibroplokštę.
5 žingsnis – pagrindo ruošimas: smėlio sluoksnis
Dabar jau turite gražų plokščią pagrindą ir galite pilti smėlio sluoksnį, kad išgautumėte lygų pagrindą. Rekomenduojame pilti apie 15–20 mm smėlio sluoksnį ir vėl sutankinti vibroplokšte.
Įsitikinkite, kad jūsų pagrindas yra lygus – naudokite gulsčiuką (nebent, žinoma, jūs norite nuolydžio). Ir svarbiausia, pagrindas turi būti visiškai susilyginęs su mediniu perimetru.
PRAKTIŠKAS PATARIMAS: šis darbų etapas nėra itin būtinas – jei jau turite sutankintą skaldos pagrindą, galite jau kloti veją. Smėlio sluoksnis suteikia papildomą drenažo lygį ir užtikrina, kad pagrindas yra idealus dangai.
6 žingsnis – dirbtinės žolės, vejos sodinimas, klojimas
NAUDOJAMAS ĮRANKIS: aštrus apdailos peilis su atsarginėmis geležtėmis.
Dabar jūs turite paruoštą pagrindą, tad atėjo laikas kloti dangą. Šiuo momentu rekomenduojame pakloti antrą (o kas jau klojo du sluoksnius, tai trečią) sluoksnį agroplėvelės. Tai yra neprivaloma, nes prieš tai jau klojote kelis membranos sluoksnius, bet rekomenduojama, nes piktžolės, kaip žinome, yra labai atsparūs augalai.
Išvyniokite dangą ant pagrindo. Pjaukite žolę su aštriu peiliu, kad dangos kraštai sutaptų su vejos perimetro kraštu. Įsitikinkite, kad jūsų peilis aštrus: rekomenduojame pakeisti geležtes kas 5–10 m pjovimo.
Kaip ir tikra žolė, dirbtinė žolė atrodo skirtingai, priklausomai nuo to, į kurią pusę bus nukreipta jos plauko kryptis. Jeigu iš tiesų norite paįvairinti dirbtinės vejos išvaizdą ir padaryti ją išskirtinę, galite pakloti veją „juostelėmis“, t. y. kiekvieną juostelę kloti priešinga puse (kaip klojami stadionai).
Bet, jei jūs nenorite juostelių, tada svarbu pakloti dangą, sujungiant ją vienoda plauko kryptimi. Tokiu atveju, iš vienos pusės veja turės šiek tiek blizgumo, kokia būna natūrali žolė. Kita pusė gausis tamsesnės žalios spalvos. Visada išvyniokite ir patikrinkite dangą prieš pjaudami ar klijuodami.
Net jei jums nereikia sujungti žolės, prieš pjaudami pasižiūrėkite, kokį vaizdą Jums labiau patiktų matyti pro namų langus: blizgesnę ar tamsesnės sodresnės spalvos veją. Tai grynai asmeninis pasirinkimas.
Dirbtinę žolę yra lengva pjauti, todėl šis etapas yra tikrai nesudėtingas.
7 žingsnis – dangos sujungimas
(Jei turite vieną dangos gabalą ir Jums nereikės jos klijuoti, tiesiog praleiskite šį etapą).
NAUDOJAMAS ĮRANKIS: jei klojama danga yra mažo intensyvumo naudojimo vietoje (mažai vaikščiojama arba yra tik dekoratyvinės paskirties), galima naudoti specialią lipnią juostą, su kuria sutaupysite laiko ir pinigų, nes nereikės naudoti klijų.
Jei turite didesnį sodą, tada jums gali tekti sujungti du gabalus (žr. skyrių „KAIP IŠMATUOTI?“).
Dangos sujungimas – tai tikrai nesudėtingas procesas, naudojant mūsų sujungimo juostą ir klijus.
Taigi danga sukirpta ir paruošta sujungimui. Patikrinkite, kad abi dangos pusės tiksliai sudėtos viena šalia kitos: nepersidengia ir nėra jokių tarpų. Atlenkite abu dangos kraštus į šonus po 20 cm, kad gautumėte 40 cm tarpą.
Kaip klijuoti? Išvyniokite sujungimo juostą po atidengtu tarpu tarp abiejų dangos kraštų, ir pilkite ant jos klijus „zigzagu“. Tokiu klijų padengimo būdu yra užtikrinamas maksimalus sukibimas. Rekomenduojame naudoti 0,4–0,5 kg klijų vienam linijiniam metrui, kai sujungimo juostos plotis 40 cm (5 kg – 10–12 linijinių metrų juostos). Tokiu būdu dirbtinė žolė tvirtai sujungiama.
Kai klijai užpilti ant juostos, galima sujungti dangą: pirmiausia užverskite pirmą dangos kraštą ir pavaikščiokite, kad danga gerai priliptų. Tuomet užverskite antrą dangos kraštą ir truktelėkite į save kartu su pirma dangos dalimi, kad veja susilygintų ir nebesimatytų sujungimo. Vėl pavaikščiokite po veją, kad danga galutinai susiklijuotų.
Jei iš pirmo karto nesigavo tiksliai suklijuoti dangos, galite atkelti dangą nuo juostos ir pataisyti. Nesibaiminkite to daryti, nes klijai greitai neišdžius (džiūsta apie parą). Žinoma, pataisyti galite tik klijuodami veją, nes paskui bus labai sunku tai padaryti – teks šį darbą atlikti iš naujo.
8 žingsnis – vejos sutvirtinimas
Mūsų dirbtinė žolė yra pagaminta iš aukštos kokybės pluošto, todėl ji nemažai sveria – sunkiausios dirbtinės vejos vienas kvadratinis metras sveria net 4 kg!
Tačiau visada patariame, kad vejos sodinimas, įrengimas būtų baigtas jos sutvirtinimu, kad ji nejudėtų.
Paprasčiausias ir efektyviausias būdas tai padaryti – sutvirtinti veją 10 cm cinkuotais vinimis kas 15 cm tarp kiekvienos vinies. Svarbu įsitinkinti, kad veja ištiesta ir nėra likę jokių nelygumų. Čia reikalingi du žmonės, po vieną kiekvienoje pusėje.
Sutvirtinę dangą, patikrinkite ir rankomis sutvarkykite tas vietas, kur kalėte vinis – kad žolė paslėptų plikus plotelius.
9 žingsnis – vejos sušukavimas
Vienintelis likęs dalykas – tai „prašukuoti“ veją šepečiu. Kai vaikščiojama ant dirbtinės žolės, ji turi tendenciją susiploti. Todėl rekomenduojame retkarčiais prabraukti veją standžiu šepečiu.
Sveikiname! Vejos sodinimas, paklojimas baigtas. Pasigrožėkite savo rankomis atliktu nepriekaištingu darbu. Puikiai padirbėta!